Beogradski zoološki vrt ili poznatije Beo zoo-vrt spada u pet najposećenijih atrakcija u Beogradu. Pored njega, turisti, ali i naši posetioci najčešće se opredele za šetnju Kalemegdanom, Beogradskom tvrđavom, Knez Mihailovom i naravno, posetu Hramu Svetog Save. Tu je i niz drugih znamenitosti, ali zoološki vrt sa ovima koje smo naveli, prikuplja najviše simpatija.
Beogradski zoološki vrt nemoguće je zaobići pogotovo ako ste u društvu mališana. Ovo mesto je, s pravom deci najzanimljivije. Ipak, ovo je retka atrakcija koju vole sve generacije.
U nastavku teksta saznaćete i zašto.
Zašto bi trebalo da posetite zoološki vrt u Beogradu
Kao što rekosmo, posete Beogradu uglavnom se zasnivaju na obilaženju gore navedenih znamenitosti. Kako se sve lepote naše prestonice ne daju sagledati, a ni upoznati za nekoliko sati, iznajmite na primer apartman na Novom Beogradu, a onda pravac – zoološki vrt!
Preuzmite ulogu radoznalog turiste i prepustite se uživanju. Evo zašto valja da zoo-vrt bude vaša prva odrednica.
Za razliku od muzeja i galerija, koji mnogi, nažalost, smatraju monotonim znamenitostima, zoo-vrt nudi nešto drugačije. Jednostavno, atmosfera je drugačija – živa, spontana, puna različitih zvukova, boja, šara. Mališani su potpuno saglasni sa ovim, jer oni u zoološkom vrtu imaju prilike da upznaju skoro sve životinje koje su gledali samo u knjigama, slikovnicama i na televiziji. Spoznaju njihovu lepotu, veličinu, gracioznost, poseban jedan doživljaj za svakog mališana.
Osnivanje Beogradskog zoološkog vrta
Jedno od najobožavanijih mesta u Beogradu – zoo-vrt osnovan je davne 1936. godine. Od osnivanja pa sve do danas, važi za najveći i najstariji zoološki vrt u Srbiji. U početku je to bio mali zoološki vrt, rasprostranjen na nekoliko hektara zemljišne površine i sa svega nekoliko vrsta različitih egzotičnih životinja. Kasnije, ova beogradska znamenitost počinje da se širi i razvija. Napredak je doživela u površinskom smislu, ali i u povećanju broja životinja.
Od nastanka, do danas, Beogradski zoološki vrt je uspešno odoleo Drugom svetskom ratu koji je naneo ozbiljnu i neprocenjivu štetu ne samo objektu, već i životinjama. Tom prilikom uginuo je veliki broj životinja. Takođe je i 1999. godina bila veoma teška. Zabeleženo je da su ratne neprilike uticale uznemirujuće po životinje u zoo-vrtu. Neka svedočenja navode da su one teže podnosile zvuke sirena i detonacije nego glad sa kojom su se svakodnevno borile.
Ipak, sve razarajuće neprilike nisu uticale da zoološki vrt u Beogradu zauvek bude zatvoren. Uspešno je odoleo vremenu i danas čini jedno od najposećenijih mesta u prestonici.
Zoološki vrt danas
Ono po čemu je Beogradski zoološki vrt danas najpoznatiji jeste raznovrsnost životinja. U njemu živi oko 190 različitih životinjskih vrsta. Najveći broj zauzimaju brojne vrste ptica, sisara, a zatim gmizavaca, i nekoliko vrsta zglavkara.
Samo neke od životinja koje se u Beo zoo-vrtu mogu videti su i: šimpanze, orangutani, azijski slon, nilski konj, žirafa, jaguar, gepard, beli lavovi, šumski ris, hijena, crveni kengur, noj, foka, vidra, crveni jelen, zelena iguana, marabou, arktički soko, ali i brojne druge vrste.
Mnoge vrste koje danas postoje u Beogradu, prava su atrakcija, jer ih nema u drugim zoo-vrtovima. Zbog zanimljivih i raznovrsnih životinja, u toku godine, Beogradski zoološki vrt poseti oko 400 000 ljudi.
Zanimljivosti o Beogradskom zoološkom vrtu
Zoološki vrt u Beogradu jedan je od najpoznatijih u celoj Evropi. Ono što ga čini poznatim jesu vrste kojih nema u drugim zoo-vrtovima. Takođe su interesantne i priče po kojima su pojedine životinje postale poznate i dobile svoje spomenike. Navodimo nekoliko zanimljivosti o Beo zoo-vrtu:
- Kolekcija belih životinja. Zoo-vrt zasigurno je najpoznatiji po belim lavovima, i belim medvedima čiji je najveći broj baš u ovom zoo-vrtu. Posetioci ih naročito vole, a i pritom ih ubrajaju u jedne od najlepših životinja u vrtu.
- Beli bizon – predstavljao je pravo čudo kada se 2018. godine rodio u našem zoo-vrtu. Stručnjaci su smatrali da je to prava retkost, jer se baš mladunče bele boje ne rađa često. Naime, to je jedan primer u 10 miliona mladunaca.
- Keruša Gabi – ženka nemačkog ovčara, kojoj je i posvećen spomenik u znak sećanja na hrabrost koju je pokazala jedne večeri kada je spasila čuvara zoo-vrta i drugo osoblje od jaguara koji je te noći pobegao iz kaveza. Iako je tom prilikom bila ozbiljno ugrožena, nakon dugog oporavka nastavila je da verno obavlja svoj posao.
- Šimpanza Sami – zasigurno najpoznatija šimpanza koja je živela u Beogradskom zoološkom vrtu. Njegova bekstva iz zoo-vrta učinila su ga zanimljivijim stanovnikom istog.
- Aligator Muja – smatra se najstarijim živim aligatorom svoje vrste na svetu.