Početna Porodica Saveti Kako lekovi mogu uticati na oralno zdravlje dece?

Kako lekovi mogu uticati na oralno zdravlje dece?

398
0

Postoji li veza između opšteg zdravlja i zuba? Ispostavlja se da da! Iako znamo da šećer i kisele namirnice mogu naštetiti zubima, manje je poznato da antibiotici mogu imati sličan efekat ako se ne koriste pravilno. Antibiotici mogu dugoročno uticati na zube, čak i nakon završene terapije. <ahuhh

Hajde da razgovaramo o sistemskim implikacijama antibiotika i kako oni mogu uticati na dečje zube.

Da li antibiotici mogu oštetiti zube kod dece? 

U određenim slučajevima, posebni tipovi antibiotika kao što su tetraciklinski antibiotici, koji se prepisuje za lečenje gornjeg respiratornog trakta, ili njihova prekomerna upotreba mogu negativno uticati na razvoj zuba kod dece. 

Ovde treba naglasiti da promene u razvoju zuba nisu isključivo rezultat antibiotika. Genetika, ishrana, prisustvo fluorida u vodi za piće, kao i opšte zdravstveno stanje deteta, sve su to faktori koji mogu uticati na razvoj zuba kod dece.

Ukoliko primetite promene u razvoju zuba kod deteta, savetujemo da potražite stručnu pomoć. Dečiji stomatolog Beograd ili vaš lokalni stručnjak može vam pružiti adekvatan savet i tretman.

Kako tetraciklin može uticati na dečje zube? 

Tetraciklin je tip antibiotika, poznat više od 60 godina, koji utiče na razvoj zuba. Ovaj lek može vezati kalcijumske jone tokom razvoja zuba, uzrokujući trajne mrlje od žute, braon do sive boje. 

Lekari danas izbegavaju njegovu primenu kod trudnica i dece  mlađe od osam godina zbog mogućih posledica.

Efekti tetraciklina na zube se uglavnom tretiraju kozmetičkim procedurama, poput fasetiranja ili krunica, dok izbeljivanje zuba retko predstavlja izbor za lečenje.

Kako amoksicilin može uticati na zube deteta? 

Još jedan tip antibiotika koji može negativno da utiče na razvoj zuba je amoksicilin. Prekomerna i stalna upotreba amoksicilina tokom ranog detinjstva može doprineti hipomineralizaciji gleđi, što se manifestuje smeđom promenom boje zuba i omekšavanjem gleđi. Ovo može biti slično efektu prekomernog izlaganja fluoridima. 

Visok rizik od ovih efekata postoji kod dece mlađe od četiri godine, posebno ako se antibiotik koristi između trećeg i šestog meseca starosti, i često je posledica teške bolesti u detinjstvu, visoke temperature i traumatičnog perioda rođenja. Ipak, šansa za ovo definitivno zavisi od doze.

Amoksicilin se često koristi za lečenje upale srednjeg uha, respiratornih, gastrointestinalnih, genitalnih, kožnih i neuroloških infekcija. U stomatologiji se koristi za lečenje apscesa na zubu i drugih infekcija mekog tkiva. 

Kako antibiotici mogu uticati na dečje zube? 

Ovi lekovi mogu izazvati promene u razvoju gleđi zuba, što može dovesti do trajnih oštećenja. Na primer, amoksicilin može smanjiti proizvodnju proteina koji su važni za formiranje zuba. To može uzrokovati osetljivost zuba i povećati rizik od propadanja.

Da bi se smanjio ovaj rizik, preporučuje se korišćenje proizvoda sa fluoridom koji jačaju zube i smanjuju osetljivost. Takođe, važno je koristiti proizvode koji pomažu u remineralizaciji zuba, poput pasta za zube koje sadrže CPP-ACP (kasein fosfopeptid-amorfni kalcijum-fosfat). Ovi proizvodi mogu pomoći u jačanju zuba i smanjenju osetljivosti.

Uvek se preporučuje postavljanje kompozitne mase za zaptivanje rupa i pukotina na površinama zuba, naročito na novim stalnim kutnjacima, kako bi se zaštitili od propadanja. Ako je neophodno dugotrajno lečenje antibioticima, važno je razgovarati sa lekarom kako bi se izabrao najbolji tretman i konsultovati stomatologa za savete o održavanju oralnog zdravlja tokom lečenja.

Koji su ostali uzroci koji utiču na dečje oralno zdravlje

Suva usta

Suva usta mogu povećati rizik od oštećenja zubne gleđi, što može dovesti do propadanja zuba i oboljenja desni kasnije u životu. Pljuvačka pomaže u čišćenju ostataka hrane i neutralizaciji kiselina koje mogu oštetiti zubnu gleđ. Takođe, pljuvačka pomaže u kontroli bakterija u ustima. Suva usta se javljaju kada su pljuvačne žlezde manje aktivne.

Zato, kada dete ima zapušen nos ili mu curi iz nosa, neki uobičajeni lekovi koji se prepisuju mogu izazvati suva usta. Konkretno, dekongestivi, lekovi protiv alergija ili antihistaminici.

Kako bi se sprečila suva usta, podstičite dece da piju puno vode. Za stariju decu, još jedan način za borbu protiv suvih usta i održavanje protoka pljuvačke je žvakanje žvakaćih guma bez šećera ili sisanje nezapećerenih tvrdih bombona.

Zaslađeni lekovi

Svi znaju da kada šećer ostane na zubima, može izazvati propadanje zuba. Međutim, roditelji često misle na slatkiše, kolače i gazirane napitke umesto na lekove.

Međutim, u stvarnosti, mnogi dečji lekovi su zaslađeni da bi prikrili neprijatan ukus. Zbog toga je sprovedeno istraživanje o opasnoj vezi problema sa oralnim zdravljem i lekovima zaslađenim šećerom za malu decu. Kao rezultat, deca kojima se daju šećerom obložene tablete ili sirupne otopine koje sadrže šećer (kao što je saharoza) imaju povećani rizik od oštećenja gleđi zbog propadanja zuba.

Dakle, ako vaše dete mora da uzima zaslađen sirup za kašalj ili neki drugi lek, čak i kapaljkom, pobrinite se da dobro ispere usta ili opere zube nakon uzimanja leka.

Kandida u ustima 

Povećane doze antibiotika i dugotrajna upotreba mogu izazvati kandidu u ustima. To je stanje izazvano vrstom kvasca nazvanom Candida.

Pojave kandide u ustima su vidljive kada se formiraju bele tačke na oralnoj sluzokoži kod male dece, kao što su jezik, obrazi ili desni. Ove tačke mogu da se spoje i formiraju veće pege. U tom trenutku, detetu će usta biti veoma bolna, a ono će prestati da jede i često će plakati.

Zanimljivo je da antibiotici deluju tako što ubijaju druge bezopasne bakterije u ustima, ali neće ubiti kandidu. Zato, da bi se rešila ova situacija, deca treba da koriste antifungalne lekove.

Zbog rizika od oštećenja gleđi kod male dece, roditelji uvek treba da obaveste stomatologa ili lekara o stanju oralnog zdravlja deteta svaki put kada im se prepisuje antibiotik. Istovremeno, stomatolog će vam dati savet o merama za sprečavanje oštećenja gleđi, propadanja ili promene boje zuba kod dece.

Značaj doziranja antibiotika i oralne higijene

Trajanje i doza antibiotika su bitni u određivanju njihovog uticaja na zube. Ipak, uz pravilnu oralnu higijenu, propadanje zuba se može izbeći ili umanjiti, čak i ako se detetu prepisuju antibiotici.

Iako može biti teško održavati dobru oralnu higijenu ako dete nije voljno da sarađuje, ne smete zanemariti značaj dobre brige o zubima. Često se dešava da roditelji popuštaju pred detetovim odbijanjem da sarađuje. Ali, i pored toga, uz veliku odlučnost i inovativnost da se dete navede na pranje i brigu o zubima i kada se jednom uspostave dobre navike, dobro oralno zdravlje se lako održava.

Važno je zapamtiti da čak i ako dete prima antibiotike, briga o oralnom zdravlju ostaje najvažnija. Zato zajednički napor roditelja, lekara i stomatologa može značajno doprineti očuvanju zdravlja dečjih zuba.

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here