Palačinke – sa kremom, džemom, medom ili sirom, neki ih vole dok su vruće, neki kad se ohlade. Mekane, tanke ili sve popularnije američke palačinke, ova poslastica je definitivno jedna od omiljenih deci širom sveta.
Ko je izmislio palačinke?
Prema izvesnim istraživanjima palačinke su izmislili Rimljani još u prvom veku pre nove ere, kao i mnoge druge korisne i vredne stvari kojima se danas koristimo. Zapravo, to je bilo jelo koje se pravilo od mleka, jaja, brašna i začina i bilo nešto slično današnjim palačinkama. Prodavalo se kao brzi i topli obrok na pijaci. Ipak, ljudi današnjice nisu još pronašli svedočanstva o tome jesu li Rimljani jednako uživali u ovom slatkišu kao mi u 20. i 21. veku.
Zašto toliko volimo palačinke?
Prijatan miris, neodoljiv ukus i musava lica – to su prve asocijacije kada se pomisli na palačinke u detinjstvu. Dečica se poređaju u redu i čekaju da mama napeče palačinke u tiganju. Prave se slatke ili slane, neki ih pohuju, neki služe kao tortu, a nekima su omiljene premazane džemom jednostavno smotane u rolnu ili trougao. Sve popularnije su američke palačinke, za koje Amerikanci prave smesu još od davne 1889. godine. Ipak, kako god pripremane i posluživane, skoro svi recepti za palačinke sadrže iste sastojke: mleko, jaja, brašno, malo ulja, malo šećera i soli. Ko ne bi voleo nešto što se tako jednostavno, brzo i lako priprema? Dok trepneš palačinka ti je u tanjiru. Dok trepneš – nema je više. Opet trepneš – mama je već ispekla i srolala novu!
Tetka Džemima pravi najukusnije palačinke
Iako su palačinke poznate širom sveta, a u svakoj zemlji se pripremaju i poslužuju drugačije, među najpoznatijim su američke palačinke tetka Džemime. Ovaj miks za palačinke pojavio se na tržištu još krajem 19l. veka, a postao je pravi hit u Americi, pa i šire. Na kutiji je stajao i recept prema kome je miks napravljen od pšeničnog i kukuruznog brašna, sode bikarbone i soli. Idealne američke palačinke krile su se iza ove formule pomešane sa uljem, jajima i mlekom. Za naše područje, domaćice i mame koje rado pripremaju ovu poslasticu a nemaju smesu tetka Džemime, imaju svoj recept i nazivaju ga originalnim receptom za američke palačinke.
Originalni recept za američke palačinke
Prema ovom receptu za pripremu palačinaka potrebno je pripremiti 2 čaše mleka, i to one od 2dl. Potom, polovinu čaše ulja i istu meru jogurta i šećera. Što se brašna i podizača testa tiče, potrebno je 2,5 čaše brašna i jedna kesica praška za pecivo. Svemu ovome dodati još prstohvat soli i 2 jaja.
Specifičnost pripreme ovih palačinki ogleda se u tome što se najpre mute belanci sa šećerom. Dakle, odvoji se žumanac od belanaca, a onda se belanci mute sve dok ne postanu poput čvrstog snega. Tek tada se dodaje žumanac i ostali tečni sastojci: jogurt, ulje, mleko. Kada se ova smesa umuti, dodaje se brašno, prašak za pecivo i so. U toj poslednjoj fazi mućenja mikser se podešava na najsporiju brzinu, a smesa je spremna tek kada nema grudvica u njoj.
Za pripremu američkih palačinka tiganj se zagreva tako da bude vreo, ali se tepmperatura na kojoj se palačinke peku smanjuje na pola čim stavite prvu palačinku da se peče. Okreće se tek kad počnu da izlaze balončići.
Kako sve možete poslužiti palačinke? Predstavljamo vam nekoliko recepata.
Američke palačinke sa karamelizovanim jabukama
Za ovu poslasticu potrebno je da karamelizujete jabuke. Pošto pripremite palačinke na način koji smo prethodno objasnili, posebno pripremate ovaj slatki preliv. Za sočne jabuke u karameli potrebno je pola šolje braon šećera, jedna polovina kriške putera, ¾ kašičice cimeta i dve manje očišćene i na kriške iseckane jabuke. Priprema nije komplikovana. Najpre se otopi puter u većem tiganju. Potom se doda šćer i cimet i kuva i meša dok se potpuno ne otopi i ne sjedini tako da postane homogena smesa. Potom se dodaju jabuke. Meša se neprestano na jačoj temperaturi 5-7 minuta sve dok jabuke ne omekšaju. Ostaviti na toploj ringli i niskoj temeperaturi da se ne ohladi.
Svaku palačinku preliti ovim dodatkom i poslužiti s ljubavlju.
Naše „tanke“ palačinke
Američke palačinke poznate su po svojoj „debljini“, te pored naših, tradicionalnih palačinki deluju kao kolač. Za one koji vole stare dobre i poznate ukuse i nisu ljubitelji eksperimentisanja u kuhinji, predstavljamo recept za „tanke“ palačinke našeg detinjstva. Sastojci su skoro isti: brašno, mleko, jaja, so, a priprema je sledeća:
U činiji se pomeša oko 125 grama prosejanog brašna sa prstohvatom soli. Na sredini smese napravi se udubljenje. U to udubljenje razbije se jaje, a potom žicom za mućenje ili drvenom varjačom sjedini sa brašnom. Naravno, sastojci se mogu umutiti i ručnim mikserom. Ovoj smesi se doda 300 ml mleka i muti se sve dok ne nastane glatka smesa. Testo se može odmah pržiti ili pak ostaviti da odstoji pola sata u frižideru. Ukoliko se testo ostavi u frižideru makar i 15 minuta skrob iz brašna će nabubreti, pa će i palačinke biti rastresitije. Postoji još jedna „caka“. Testu za palačinke pre pečenja dodajte jednu ili dve kašike rastopljenog putera ili ulja. Tako se one tokom pečenja neće lepiti, a biće i ukusnije.
Kako su palačinke najslađe?
Sasvim je izvesno da postoje najslađe palačinke, kao i da ih je svako dete imalo bar jednom u svom tanjiru. Kako se pripremaju? To je već stvar ukusa i navike. Na našim prostorima, pored svih novih recepata, ipak nekako opstaju domaće „tanke“ palačinke jednostavno premazane eurokremom ili džemom od šljiva. Mnogima je prva asocijacija na detinjstvo marmelada od šipuraka u toploj palačinki. Danas se mnogi slade tako što palačinku namažu eurokremom i posipaju je mlevenim keksom. Naravno, sladokusci izmišljaju načine da učine palačinke ukusnijim, te dodaju višnje, banane ili neko drugo omiljeno voće.
Lepa strana ove zlatne poslastice od testa jeste i ta što je poslastica čak i kada se priprema sa sirom ili nekim drugim slanim nadevom.
Kako ih vi volite?