Čemu služe zubi
Jednoga dana, malo parče bele gleđi se pojavljuje u bebinim ustima. Zubić! Tako počinje velika avantura zuba! Zubi drobe, cepaju, seckaju hranu i tako je mahanički pripremaju za varenje.
Prvi zubi (mlečni) izbijaju u periodu od šest meseci do dve i po godine. Ponekad, ali vrlo retko se desi da beba pri rođenju ima jedan ili čak više zuba – to su takozvani natalni zubi.
O važnosti zuba i to zdravih ne treba puno trošiti reči, jednostavno zubi su veoma važan deo čovekovog organizma. A evo i zbog čega?
Zubi služe:
– da pripreme hranu za varenje;
– za pravilan izgovor reči;
– za pravilan rast i razvoj vilice i lica (važno je da su svi zubi zdravi i na broju);
– za lepotu (usne i obrazi bi bukvalno „pali“ da nije zuba).
Bolestan zub treba lečiti kod dečjeg zubara. Bolestan – nelečen zub je štetan za zdravlje i to na nekoliko načina. U njemu živi mnogo bakterija sa svojim otrovima koje, preko krvi, mogu stići do srca, oka, bubrega, zglobova i kože, pa i ti organi mogu da obole.
Kvar zuba
Kada bakterije probuše (oštete) zubnu gleđ, na zubu se pojavi rupica, zubni kvar – karijes. Ukoliko dečji zubar ne izleči tu rupicu, ona će se vremenom pretvoriti u rupu (kuću u kojoj žive bakterije). Ukoliko kroz lupu pogledamo zubni kvar ugledaćemo velik broj bakterija – kopača i bušača, koje se svojski trude da unište zub.
Ukoliko bakterije dođu do živca, zub mnogo boli, zato treba to preduprediti i što ranije, bukvalno čim primetite bilo kakvu promenu obratiti se dečjem zubaru.
Neprijatelji zuba
Glavni neprijatelj zuba je šećer, jer on u kombinaciji sa bakterijama stvara zubni plak (nevidljive naslage). Slatkiši i preslatki sokovi su najveći neprijatelji zuba. Zato ih treba jesti, odnosno piti, uz glavni obrok, i to u maloj količini, a posle jela zube treba obavezno oprati.
Slatkiše treba izbegavati uveče pred spavanje, jer prljava usta i delići hrane, na zubima postaju male fabrike karijesa.
Pored slatkiša zubima takođe ne prija ni previše vruća, ali ni previše hladna hrana!
Kako sačuvati zube
Pošto smo zaključili koliko su zubi važni za organizam, evo nekoliko saveta kako da svoje zube zaštitite i sačuvate.
Zubi se čuvaju:
– Pravilnom ishranom (ishrana mešovita – bogata belančevinama biljnog i životinjskog porekla, voće povrće);
– Pravilnom higijenom usta i zuba (bebi od šest meseci do bojave prvih zuba, majka održava higijenu usta uz pomoć vate namočene u prokuvanu vodu a od druge godine, kad niknu svi mlečni zubi, četkicom i pastom sa fluorom.) U tom periodu se detetu stvori higijenska navika koju zadržava tokom čitavog života;
– Sprečavanjem štetnih navika (sisanje prsta, laže i drugih predmeta);
– Redovnim (preventivnim) kontrolama kod stomatologa i popravljanjem zuba.
Zašto zube treba prati – Jovan Velјin Mokrinski
Ovo mora svako znati,
zašto zube treba prati!
Ako neko to ne radi,
nek se sprema da ih vadi.
Da bi usta bila čista,
pasta, četka, voda treba,
svaki zubić kad zablista
tad uzalud bolest vreba.
A ko neće da ih pere,
jede slatko, sve, bez mere,
bolna sudba njemu preti,
jer zub mora da izleti.
Pa kad budeš bezub, tužan
i postaneš krezub, ružan,
sa batakom dok se patiš,
kasno je da zubić vratiš.
Zato posle svakog jela
na ribanje četo bela,
prijaće ti mokra fešta
više nego strašna klešta.