Rođenje bebe je jedan od najdivnijih trenutaka u životu, a podizanje deteta verovatno jedan od najodgovornijih i najstresnijih zadataka. Od prvih dana bebinog života roditelji se suočavaju sa brojnim pitanjima: o dojenju, spavanju, povijanju. Među tim suštinskim stvarima za zdravlje novorođenčeta nalazi se i briga o izboru odeće i deterdženta za pranje veša.
Ukoliko dete ima hipersenzitivnu kožu, lako može doći da iritacija i ekcema usled neadekvatne nege i korišćenja odeće i posteljine od veštačkih tkanina. Crvenilo, svrab, suva koža koja se peruta samo su neki od simptoma. U tim slučajevima roditelji najčešće usmere pažnju na upotrebu hidratantnih krema, zanemarujući uticaj materijala na već iziritiranu kožu. Postoje određene tkanine koje mogu doneti više štete nego koristi, kao i one koje pomažu da se problem drži pod kontrolom.
Zbog toga je veoma važno za svakog roditelja da zna koji su to materijali najbolji za nežnu kožu bebe.
Mekano i nežno kao pamuk
Jedna od najboljih opcija za osetljivu kožu jeste pamuk. Ova tkanina se najčešće preporučuje za decu i odrasle koji imaju problema sa ekcemom. Kao prirodni materijal, pamuk se ubraja u tkanine sa visokim stepenom prozračnosti, te omogućava koži da diše. Omiljen je među mamama novorođenih beba (ali i starije dece) jer se lako održava. Zbog udobnog osećaja koji garantovano pruža, nežna i mekana pamučna odeća dobar je izbor od prvih bebinih dana. Jedino treba biti obazriv, jer je pamuk sklon upijanju vlage što nije najbolje za kožu sa iritacijama.
Prednosti pamučne tkanine prepoznali su i vodeći svetski i domaći brendovi tekstilne industrije. Zbog toga u svom proizvodnom programu imaju najrazličitije odevne predmete od pamuka (i organskog pamuka). Tako se neki od kvalitetnijih i interesantnijih modela odeće za mališane kod nas mogu naći u radnjama Extreme Intimo, na primer. Kombinujući zanimljive dezene i krojeve, proizvode kvalitetan donji veš, pidžame, majice i bluze kako za decu tako i za odrasle.
Odeća od svile – bez trenja na koži
Pored prijatnog pamuka, svila se izdvaja kao jedan od najpraktičnijih materijala za kožu sklonu ekcemima. Mekana na dodir, sjajna i glatka neće izazvati trenje čime se smanjuje rizik od kožnih infekcija i iritacija. Ova tkanina prirodno ima antibakterijska svojstva, pa tako sa njom nema opasnosti od razvijanja sekundarnih upala. Premda nije najisplativije rešenje, ukoliko nijedan drugi materijal ne odgovara detetu, svila je dobra alternativa, naročito o letnjem periodu.
Mikrofiber – napravljeno za udobnost
Mikrofiber se definitivno izdvaja na listi udobnih i korisnih tkanina za one sa osetljivom kožom. Njegova mekana i glatka površina, kao i sposobnost upijanja vlage čine ga posebno privlačnim i praktičnim iako ne spada u prirodne materijale. Jedna od prednosti je i to što se lako održava i pomaže da se koža održi suvom. Samim tim, značajno smanjuje šanse da se pojave iritacije i kožne upale.
Osim odeće, pametan izbor može biti i posteljina, pa čak i bebi peškiri od mikrofibera. Ovi predmeti takođe mogu pomoći da dečja koža bude mekana i zdrava i ono najbitnije – bez infekcija.
Koje materijale treba izbegavati
Možda za stepen bitnije od izbora materijala odeće za decu sa osetljivom kožom jeste izbegavanje onih tkanina koje mogu naneti još veću štetu. Ovde se u prvom redu misli na sintetičke materijale i vunu.
Vuna
Premda je vuna odličan izbor tkanine za zimu, zbog bodljikavih vlakana koje sadrži nije dobra za nežnu dečju kožu sklonu ekcemima. Naime, gruba vunena vlakna u dodiru sa kožom mogu izazvati osećaj svraba čak i kod odraslih sa visokim pragom tolerancije na spoljne uticaje. Ovaj nadržaj i svrab obično prati češanje, što dovodi do oslobađanja histamina u koži, upale i još više svraba. Beba atopičar je razdražljiva i bez dodatnih negativnih faktora kao što je vuneni džemper.
Sintetički materijali
Najlon, spandeks, poliester, lateks i druge sintetičke tkanine takođe treba zaobilaziti u širokom luku. Veštački materijali imaju tendenciju da zagrevaju kožu, što za posledicu ima pojavu svraba i pogoršanje stanja ekcema. Za razliku od mekanih prirodnih tkanina, sintetika “ne diše”, zadržava znoj, stvara plodno tlo za razmnožavanje bakterija i na taj način izaziva upalu.
Par saveta za dodatnu negu osetljive kože
Uz odabir odeće od prirodnih materijala, neke od preporuka su izbegavanje rolki i uskih bluza i pantalona. Slojevitim oblačenjem osiguraćete da detetu bude toplo, a da se ne pregreje. Počnite sa slojevima jednostavnom pamučnom majicom kratkih ili dugih rukava. Preko toga obucite detetu košulju na kopčanje od neke prirodne tkanine, poput flanela, na primer. Na kraju dolazi jakna. Čak i ako dođe do toga da postane pretoplo – uvek mu možete skinuti jaknu ili bluzu.
Kada je u pitanju održavanje odeće čistom, važne su dve stari: pravilan odabir deterdženta i detaljno ispiranje veša. Osetljiva koža sklona ekcemima ne voli jake sapune i deterdžente, pa će tako najbolje biti da unapred istražite i koristite samo blaga hipoalergenska sredstva. Da biste uklonili sve oštre hemikalije ili alergene sa odeće obavezno podesite na veš mašini program za dodatno ispiranje. Pranje veša će trajati duže za jedan ciklus, ali vredi sačekati radi bezbednosti osetljive kože vašeg deteta.
Osim ovim praktičnim trikovima osetljivu dečju kožu možete zaštititi od ekcema i iritacija pažljivom i strpljivom negom i pravilnom higijenom. Redovno nanosite hidratantnu kremu ili melem u tankom sloju i izbegnite osip i druge upale koje mogu nastati zbog trenja i toplote. Uvek izaberite odeću od prirodnih i mekanih materijala i sasvim sigurno ćete smanjiti šanse za razvijanje infekcija kod beba i dece sa nežnom kožom.