Početna Porodica Saveti Koliko okruženje utiče na razvoj samopouzdanja kod dece

Koliko okruženje utiče na razvoj samopouzdanja kod dece

2487
0

Kada je u pitanju samopouzdanje kako kod odraslih a posebno kod dece razlikujemo dve kategorije i to „stvarnog ja“ i „očekivanog ja.“ Zapravo nivo samosvesti i samopouzdanja kod dece je u stalnom konfliktu zbog dve komponente, odnosno onog što dete zaista jeste s jedne strane i onog što drugi očekuju od njega da bude. Kada to „očekivano ja“ uzme primat nad „stvarnim ja“ kod deteta dolazi do konfuzije i do naglog urušavanja samopouzdanja. Ukoliko je dete više okrenuto ka „očekivanom“ tj. ka onome što drugi smatraju da treba da radi, kako treba da se ponaša, kako da izgleda to će nesumnjivo dovesti do urušavanja dečjeg samopoštovanja i samopouzdanja. Ukoliko su „stvarno ja“ i „očekivano ja“ u većoj suprotnosti, utoliko je dete sve nezadovoljnije sobom.

Različiti stilovi vaspitanja unutar porodice

Prve osobe sa kojima dete ostvaruje interakciju su svakako roditelji, a to je alfa i omega svega što ga dalje očekuje. Odnos koji je pun ljubavi, topline, razumevanja i prihvatanja dovodi do toga da dete razvija pozitivnu sliku o sebi.

Nasuprot ovakvim porodicama, postoje porodice u kojima su roditelji preterano strogi, postavljaju pred decu nerealne zahteve, pribegavaju čestom kažnjavanju dece ili deluju hladno i nezainteresovano. Dete koje raste u ovakvom okruženju biće nesigurno i formiraće lošu sliku o sebi. Statistika kaže da deca koja rastu u ovakvom okruženju imaju veće predispozicije da se u periodu adolescencije ako ne i pre, okrenu lošem društvu i krenu stranputicom. Zapravo oni samo traže sebi slične i nekoga ko će ih prihvatiti baš takve kakvi jesu. Pokušavaju da se dokažu pred vršnjacima najčešće nekim devijantnim ponašanjem a sve u cilju da bi zadobili nečije poverenje i osetili se važnima bar u grupi.

No, da se vratimo na roditeljsko vaspitanje. Od najranijeg detinjstva roditelji bi trebali da omoguće detetu da se druži sa vršnjacima kako bi se socijalizovalo. Treba mu pomoći da samo dođe do konstruktivnih rešenja i nikad, ali nikad ne smete dete porediti sa drugom decom, posebno ne sa braćom ili sestrama što većina roditelja nepromišljeno čini.

Ukoliko dete poredite sa drugom decom navodeći mu kako je to neko drugo dete nešto bolje uradilo kod deteta ćete formirati sliku da je nesposobno i neuspešno. Ako već pravite poređenje, naučite ga da poredi sebe sa samim sobom i da se trudi da svakog dana za nijansu bude uspešnije od prethodnog.

Postavite jasne granice i ne zaboravite da pohvalite trud

Trudite se da pohvalite svaki detetov trud, svako zalaganje a ne samo krajnji rezultat. Vaša obaveza kao roditelja je da kod deteta razvijete osećaj da ga volite bezuslovno čak i kada se ljutite. Morate mu jasno dati do znanja da niste ljuti na njega kao ličnost već na neki njegov postupak. Jedino na taj način dete će znati da je bezuslovno voljeno i da ste mu vi oslonac za sve u životu.

lepo ponašanje

Pažljivo saslušajte dete kada želi nešto da vam kaže, bez da ga podcenjujete i da prerano donosite zaključak. Ma koliko vama sa svog stanovišta neki dečji problem može delovati smešno i bezazleno, ne zaboravite da detetu ni najmanje ne deluje bezazleno i da će mu vaša pomoć u rešavanju istog biti od ogromne koristi. Budite dosledni u vaspitanju, imajte kontrolu kao i unapred utvrđena pravila. Ne dozvolite sebi da na jednu istu dečju grešku gledate jednom blagonaklono a drugi put mu uputite kritiku. Dete tada neće znati šta je ispravno ponašanje i umesto da mu budete oslonac i podrška stvorićete konfuziju kod deteta.

Dete je ličnost, tako ga i doživljavajte

Uvažavajte ličnost deteta od malena, jer ćete na taj način kod njega formirati pozitivnu sliku o njemu kao individui. Važno je kada donosite odluke koje se tiču deteta da to ne radite samostalno, bez njegovog učešća već da ih donosite zajednički. Dajte mu nekoliko opcija –  kako bi npr. voleo da rasporedi nameštaj u svojoj sobi, kako bi voleo da proslavi rođendan, šta će kupiti od odeće i sl. Bitna stavka u razvoju samopouzdanja je naučiti dete da postavlja ciljeve i usmeravati ga kako iste da ostvari. To ćete ga naučiti tako što ćete mu postavljati ciljeve koji su u skladu sa njegovim uzrastom i sposobnostima i koji ga neće demotivisati ukoliko ne uspe da ih ostvari iz prvog pokušaja. Upravo ste vi zato tu, da mu pružite podršku i ohrabrenje, da mu pokažete da verujete u njega i da će uspeh neminovno stići, ukoliko postoji zalaganje. Ono što treba da naučite svoje dete je sledeće – „Proizvod rada je uspeh, a proizvod nerada je neuspeh.“ Ova rečenica može da vam posluži kao zvezda vodilja u različitim životnim segmentima.

Ukoliko je vaše dete počelo da razvija pogrešna uverenja vezana za svoj fizički izgled, odnosno da ima pogrešnu percepciju sebe, na vama je mu pomognete da izgradi pozitivnu sliku o sebi koja će znatno doprineti osnaživanju samopouzdanja i samopoštovanja kod deteta. I najvažnije od svega je da vi budete detetu uzor, da budete optimistični i da redovno radite na podsticanju i jačanju sopstvenog samopouzdanja, jer ne zaboravite da ste vi model ponašanja svom detetu.

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here