Niko ne zna točno kad i kako su se rebusi pojavili. U staroj Grčkoj i Rimu su postojali su kovani novčići s rebusima koji su predstavljali znamenite ljude ili gradove. Plemstvo je često na svojim grbovima i štitovima svoje ime predstavljalo rebusom. Rebusi se takođe, javljaju i u umetnosti, gde bi slikari slikajući portrete ličnosti često pored njih naslikali neki predmet ili životinju koja svojim nazivom asocira na ime ličnosti sa slike.
Rebus je jedna vrsta zagonetke prikazana kombinacijom slika, slova i znakova. Iza svake kombinacije slika, slova i znakova od čijeg medjusobnog odnosa zavisi rešenje rebusa nalazi se neki pojam. Kako bi saznali koji je to pojam i rešili rebus, morate znati neka osnovna pravila, za rešavanje ovih zanimljivih zadataka.
Kako rešiti rebus?
Rešenje rebusa može da bude samo jedna reč , izraz ili čitava rečenica.
Kod slika i znakova traži se pojam koji predstavljaju npr. broj 3 = tri ili 3.= treći itd., dok se za slova može uzeti njihova vrednost ili vrednost naziva (na primer, N = n ili en). Apostrof iza ili ispred slike pokazuje da se odbacuje po jedno slovo od pojma koji slika predstavlja. Ukoliko ima više apostrofa, za svaki se odbacuje po jedno slovo.
Deca prosto obožavaju zagonetke i uživaju u otkrivanju nepoznatih pojmova. Za naše najmlađe đake prvake, za početak smo osmislili malo lakše rebuse. Oni će im dobro doći kao važba za školu.
Na ovom linku možete preuzeti PDF fajl sa rebusima za prvi razred osnovne škole