Početna Porodica Režim ishrane koji treba pratiti kada ste u proceduri vantelesne oplodnje

Režim ishrane koji treba pratiti kada ste u proceduri vantelesne oplodnje

733
0
povrće-režim-ishrane
Foto: Pexels.com

Borba za potomstvo za mnoge parove je dugačak i izazovan proces. Kada postoje poteškoće, ipak, rešenja su moguća, a jedno od njih je i vantelesna oplodnja. Kao metoda biomedicinski potpomognute oplodnje, VTO iz godine u godinu daje rezultate. 

Ukoliko razmišljate o in vitro oplodnji ili ulazite u proceduru i nadate se začeću, sasvim je izvesno da puno razmišljate o tome da li vantelesna oplodnja kao tretman daje rezultate i kako još možete doprineti da procedura bude uspešna. Jedan od faktora koji može imati uticaja svakako je hrana, odnosno namirnice koje jedete kada pokušavate da zatrudnite.

Istraživali smo koji režim ishrane treba pratiti, kako i u kojoj meri određena hrana utiče na VTO i koje namirnice treba izbegavati kada želite da dobijete bebu ovim putem. Pročitajte.

Zašto treba slediti poseban plan ishane kada ste u VTO procesu?

vantelesna-oplodnja
Foto: Pexels.com

Tokom pripreme za vantelesnu oplodnju, ali i dok traje sama procedura, parovi a posebno buduće majke, žele da poboljšaju svoje šanse za začeće tako što pažljivo biraju hranu koju jedu. Hrana značajno utiče na to kako naša tela rade, pa samim tim može povećati verovatnoću da zatrudnite nakon transfera embriona. Među dijetama koje se preporučuju u ovim slučajevima kao efikasna se pokazala, na primer, mediteranska dijeta, odnosno režim ishrane baziran na celovitoj hrani, bez prerađevina.

VTO – šta jesti?

Planiranje obroka može biti još jedan od zadataka koji opterećuju, posebno kada se nosite sa pritiskom i stresom zbog prethodnih (bezuspešnih) pokušaja da zatrudnite. Međutim, fokus na zdravu hranu može doći i kao vid rasterećenja, jer tako činite sve što je u vašoj moći da proces in vitro oplodnje rezultira uspehom.

Režim ishrane koji je najpribližniji mediteranskom modelu podrazumeva svakodnevno i ravnomerno unošenje voća, povrća, ribe, živine, jaja, ali i avokada, zdravih ulja, semenki i orašastih plodova. Od žitarica se preporučuju one od celih zrna, poželjno bez glutena. Povremeno sebi možete priuštiti crno vino ili pak crveno meso, ali oni ne ulaze u osnovne namirnice u ishrani prema ovom planu.

Ukoliko ste intolerantni na određenu hranu, podrazumeva se da treba da prilagodite svoju ishranu svojim jedinstvenim potrebama. Bilo kakve alergije, hormonska i zdravstvena stanja treba ispratiti i napraviti podešavanja koja za vas funkcionišu.

Često nije potrebno, a ni neophodno praviti drastične promene u ishrani tokom procesa, kao što je usvajanje dijete bez glutena, osim ako nemate netoleranciju na gluten ili celijakiju. Nemojte previše razmišljati. Zdravi, izbalansirani obroci sa fokusom na uključivanje što raznovrsnijih namirnica kako bi se zadovoljile vaše nutritivne potrebe od velike su pomoći. Treba napomenuti da je mediteranska dijeta idealna i za povećanje broja spermatozoida.

Brzi saveti za kreiranje plana zdrave ishrane:

zdrava-hrana
Foto: Pexels.com
  • Odlučite se za nemasne proteine poput piletine ili ribe
  • Jedite puno voća i povrća (najbolje je da birate različite boje)
  • Opredelite se za mlečne proizvode sa niskim sadržajem masti
  • Smanjite unos natrijuma
  • Smanjite unos crvenog mesa, šećera i prerađene hrane
  • Koristite zdrave masti kao što su kvalitetno maslinovo ulje, avokado, semenke i orasi
  • Odlučite se za integralne žitarice kao što su testenina od celog zrna, kinoa i spelta
  • Povećajte količinu vlakana i proteina pasuljem, leblebijama, sočivom i mahunarkama

Šta jesti pre transfera embriona

Mnogi parovi koji razmišljaju o VTO pitaju se kada je pravi trenutak za promenu ishrane. Iako nikad nije kasno da počnete da se hranite zdravo, u ovom slučaju, najbolje bi bilo da to uradite čim se odlučite za tretman. Pre transfera embriona, neophodno je da smanjite unos šećera i prerađene hrane, poput slatkiša, čipsa, brze hrane i gaziranih pića. Prema jednoj studiji urađenoj 2018. godine, visoko obrađena hrana puna šećera povezana je sa smanjenom šansom za trudnoću.

Ujedno, kada date organizmu namirnice visoke hranljive vrednosti, stvarate pogodno “okruženje” za prenos embriona, bilo da je reč o vašim jajnim ćelijama ili da pokušavate in vitro oplodnju doniranim reproduktivnim materijalom. Uobičajena u svetu medicine, donacija jajnih ćelija u Srbiji postoji kao opcija od decembra 2022. godine, kada je zakonski omogućena i parovima u Srbiji koji se bore protiv steriliteta. 

Šta jesti, a koje namirnice izbegavati nakon transfera embriona

Kada se oplođena jajna ćelija-embrion vrati u matericu, važno je da pratite svoju zdravu ishranu i da jedete kao da ste trudni. Izbor opcija bogatih hranljivim materijama može biti neverovatno važan u ranim danima trudnoće. Najbolje je da se pripremite za trudnoću kako bi potencijalna beba imala najbolji početak.

Određene namirnice mogu smanjiti šanse za uspešan transfer embriona, tako da želite da ih eliminišete ili smanjite njihov unos koliko je to moguće. Izbegavajte upotrebu rafinisanih ulja poput suncokretovog i biljnog. Takođe, hranu sa visokim sadržajem šećera i visoko prerađenu hranu treba smanjiti, jer nose toksine za koje se zna da inhibiraju plodnost.

lubenica
Foto: Pexels.com

Uzdržavanje od alkohola i duvana je važno, posebno ako ste strastveni pušač i pijete dosta alkohola inače. Bilo bi najbolje da isključite alkohol najmanje tri meseca pre IVF tretmana kako biste svom telu dali priliku za detoksikaciju. Čak i dva pića nedeljno za ženu ili četiri za muškarca mogu značajno uticati na tretmane plodnosti. Pušenje značajno smanjuje stopu plodnosti i kod muškaraca i kod žena.

Dakle, pokušajte da izbegavate gazirana i slatka pića, sladoled, ugljene hidrate sa visokim glikemijskim indeksom poput pirinča, belog hleba i krompira, zatim prerađevine od mesa, kao i trans masti koje se nalaze u margarinu i pecivima, te brzu hranu. 

Strategije koje mogu dodatno pomoći

Kada menjate ishranu, možda će vam biti od koristi da promenite životni stil. Zdrav način života može vam pomoći da vantelesna oplodnja bude uspešna, a to pored zdrave hrane podrazumeva i fizičku aktivnost, kao i smanjivanje stresa.

Učenje da se nosite sa problemima lečenja plodnosti može biti veoma korisno za vaše celokupno mentalno i fizičko zdravlje. Imati oslonac u prijatelju ili možda terapeutu može napraviti veliku razliku u izazovima koji se tokom lečenja mogu pojaviti.

Vežbanje je od vitalnog značaja za dugovečnost i zdravlje, pa ako ste već aktivni, nastavite da održavate taj način života. Ako želite da postanete aktivni, obratite se svom lekaru. Joga i meditacija pomažu kod suočavanja sa stresom i mogu učiniti da se osećate fantastično.

Suplementi poput folne kiseline, vitamina D i koenzima Q10 pokazali su se kao efikasni u podržavanju plodnosti i kod muškaraca i kod žena. Ipak, pre nego što uvedete suplementaciju u svoj redovni plan ishrane, obavezno se konsultujte sa lekarom za stručne smernice.

Pobrinite se da odvojite vreme koje vam je potrebno za sebe, negujte se i radite stvari koje vas opuštaju i ispunjavaju. Naravno, nemoguće je izbeći stres, posebno sa svim emocijama koje se mogu javiti tokom tretmana plodnosti. Međutim, ako naučite da se nosite sa ovim osećanjima i održavate svoje granice, učinićete značajnu stvar za sebe. Dok ste u procesu VTO održavanje tela i uma u dobrom stanju je presudno. Pazite šta  jedete i postarajte se da se uvek osećate dobro.

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here