Prirodna nega nikada neće izaći iz mode i opredeljenje za nju može samo olakšati proces traženja idealnog kozmetičkog proizvoda koji će odgovarati vašem tipu kose i kože. To je zato što prirodna nega podrazumeva korišćenje namirnica koje se već nalaze u vašem domu.
Nakon što ste doneli malu bebu na svet i postale mame, važno je da sebe ne zapostavite i da se posvetite i svojoj nezi. U ovom članku ćemo vam pružiti nekoliko saveta kako da beli luk, čaj i med ne koristite samo za ishranu.
Većinu verovatno imate već kod kuće, te sam proces nabavke neće biti komplikovan.
Kućni tretmani za negu kose i kože
Prirodni ,,preparati’’ , koje napravimo sami, blagi su i njihov sastav se lako prilagođava svakom tipu kose i kože. Mnoge trudnice i kasnije mame su zbog trudnoće i hormonskih promena, pretprele gubitak kose.
Proces oporavka od opadanja kose može biti spor, a uz profesionalne kozmetičke preparate, koje možete naručiti u Vasiljev shop-u, taj put ka nekadašnjoj kosi možete prekratiti. Profesionalna nega najčešće zahteva da svoju ušteđevinu preusmerite na prozvode koji će kvalitetom opravdati cenu.
Međutim, ukoliko ste se odlučili da ipak uštedite i eksperimentišete kod kuće, delimo sa vama nekoliko ideja.
Beli luk za oporavak kose koja je opala
Beli luk se koristi kao prirodni lek za unapređenje rasta kose, iako je poznat i kao ključni sastojak u kulinarskim jelima. Ovaj prirodni lek sa belim lukom postaje sve popularniji, jer pruža odlične rezultate prilikom opadanja kose, a tu promene koje mama mogu izazvati nelagodnosti.
Beli luk obiluje mineralima poput kalcijuma, cinka i sumpora, koji pozitivno utiču na zdravlje kose. Takođe, poseduje antimikrobna svojstva koja pomažu u borbi protiv mikroba i bakterija na temenu glave, što podržava rast kose.
Selen u belom luku poboljšava cirkulaciju krvi, omogućavajući bolje snabdevanje temena glave i kose hranljivim materijama.
Beli luk takođe pomaže čišćenju folikula dlake, jačajući ih i sprečavajući začepljenje, što smanjuje gubitak kose. Osim toga, sprečava rast gljivice malasezije i pomaže u lečenju peruti, dok prisustvo vitamina C štiti kosu od slobodnih radikala, čime se smanjuje gubitak kose i njeno stanjivanje.
Kako se pravi maska od belog luka?
Za tretman od belog luka potrebno je da oljuštite oko 10 čenova belog luka i iscedite kašiku soka. Po potrebi možete koristite više čenova.
Zatim nežno masirajte dobijeni sok u teme glave.
Ostavite da deluje 15 minuta. Zatim isperite kosu mlakom vodom i šamponom koji inače koristite.
Beli luk se može kombinovati sa drugim sastojcima koji su korisni za jačanje i zdravlje kose, kao što su maslinovo ulje, ruzmarin, ricinusovo ulje, koje takođe podstiče rast i obnovu dlake.
Nega lica – ulja, čaj i med
Prirodna ulja za hidrataciju su odlična za kožu lica.
Kokosovo ulje, bademovo ulje i maslinovo ulje su odlični prirodni hidratanti za vaše lice.
Na primer kokosovo ulje se može koristiti i kao sredstvo za skidanje šminke jer neće iritirati kožu, a maslinovo ulje se odlično prilagođava svakom tipu kože. Dakle, ova ulja se mogu korstiti na dvostruki način: i za kuvanje i za negovanje.
Čajevi, pored toga što su dobri za organizam i dušu, sjajni su za čišćenje lica. Pripremite čaj od kamilice ili zelenog čaja i ostavite ga da se ohladi. Nakon što operete lice, nanesite ohlađeni čaj na kožu koristeći tufer ili pamučnu maramicu.
Ovi čajevi imaju posebno umirujuće dejstvo i pomažu u smanjenju upala i crvenila na koži.
Med je zdrav slatkiš, a od njega se dobijaju delotvorne maske za lice. Med je prirodni izvor hidratacije i antioksidanata. Nanesite malu količinu meda na lice (koju možete pomešati i sa cimetom) i ostavite ga da deluje 10-15 minuta pre nego što ga isperete toplom vodom.
Nega tela: ,,zasladite’’ ga pilingom
Svakom telu će prijati dobar prirodni piling. Naša preporuka je jednostavni, prirodni piling sa šećerom.
Pomešajte smeđi šećer sa malo maslinovog ulja i koristite ovu smesu kao piling za telo. Nežno masirajte kožu kružnim pokretima kako biste uklonili mrtve ćelije kože i poboljšali cirkulaciju.
Nakon pilinga, isperite telo toplom vodom i nanesite hidratantnu kremu ili neko od prirodnih ulja koje smo pomenuli: bademovo, kokosovo ili maslinovo.
Nega psihe: mirisom do smirenja
Nega tela je podjednako važna koliko i nega psihe, tako da je važno da nju ne zapostavite.
Da li ste probali aromaterapiju za opuštanje?
Koristite eterična ulja poput lavande, kamilice ili sandalovine kako biste stvorili mirisnu atmosferu koja će vam pomoći da se opustite. Dodajte nekoliko kapi ulja u difuzor ili napravite sopstveni mirisni sprej tako što ćete pomešati vodu i ulje u bočici sa raspršivačem.
Cimet smo rekli da je dobar u kombinaciji sa medom kao maska za lice, ali je odličan i za poboljšanje raspoloženja. Dodajte malo cimeta u svoju šolju toplog napitka ili u jelo kako biste poboljšali raspoloženje. Cimet ima umirujuće dejstvo i pomaže u smanjenju stresa i anksioznosti.
Ne zaboravite da je biti mama posebno stanje koje zahteva postepeno prilagođavanje. A svaka mama ima svoj ritam i važno je da u tom procesu ima podršku porodice i ne zapostavi sebe.