Uređenje prostora u kojem borave deca zahteva posebnu pažnju. Svaki komad nameštaja, elektronski uređaj ili dekorativni detalj mora biti pažljivo odabran i postavljen tako da ne ugrožava bezbednost najmlađih. Televizor, kao element u mnogim dnevnim i dečijim sobama, često završi na komodi ili niskom ormariću što može delovati praktično ali zapravo krije brojne rizike.
Roditelji često zanemare opasnosti koje mogu nastati ukoliko se televizor postavi na komodu. Visina, stabilnost, dostupnost i privlačnost ekrana za radoznalu dečiju prirodu čine ovakvo postavljanje TV-a rizičnim. Umesto komode, postoje bezbednija rešenja koja čuvaju kako uređaje, tako i zdravlje i sigurnost dece.
Rizik od prevrtanja televizora
Jedan od najvećih problema kada je televizor postavljen na komodu jeste nestabilnost. Deca, naročito ona najmlađa, često pokušavaju da se oslone na nameštaj, penju se ili vuku kablove, što može dovesti do prevrtanja televizora.ž

Statistika pokazuje da širom sveta na hiljade dece godišnje zadobije povrede upravo zbog prevrtanja televizora ili nameštaja. U težim slučajevima, pad televizora može izazvati ozbiljne povrede glave, vrata ili grudnog koša.
Komoda jednostavno nije dizajnirana da stabilno drži televizor, naročito one modele sa većim dijagonalama ekrana. TV postavljen uz ivicu i bez dodatnog osiguranja predstavlja stalnu pretnju, naročito u prostorijama u kojima se deca često igraju.
Visina gledanja i uticaj na vid
Kada se televizor postavi na izrazito nisku komodu, često se nalazi na nižem nivou od idealnog za gledanje, naročito ako se koristi u prostoriji u kojoj se sedi na kauču ili krevetu. Kod dece to može dovesti do neprirodnog položaja tela prilikom gledanja. Dugotrajno gledanje ekrana iz pogrešnog ugla može izazvati zamor očiju, glavobolje, pa čak i probleme sa vratom i kičmom.

Sa druge strane, postavljanjem televizora na zid u visini očiju prilikom sedenja, smanjuje se naprezanje očiju i omogućava prijatnije gledanje multimedijalnog sadržaja. Zbog toga, nosači za televizore su često najbolje rešenje, posebno zglobni pomoću kojih možete podešavati ugao gledanja.
Kablovi i utičnice mogu ugroziti bezbednost deteta
Kada se televizor nalazi na komodi, kablovi najčešće ostaju slobodni, vise ili su razvučeni po podu duž ivice sobe. To može biti posebno opasno za malu decu koja puze ili tek prohodavaju. Deca su radoznala i lako mogu doći do kablova, povući ih ili čak pokušati da ih stave u usta. Instalacijom televizora na zid, svi kablovi se mogu lako sakriti unutar kanalnica, čime se eliminišu potencijalne opasnosti. To doprinosi bezbednosti ali i ulepšava prostor.

Takođe, utičnice koje su dostupne i povezane sa uređajima dodatno komplikuju stvar, jer ih deca doživljavaju kao zanimljive objekte za istraživanje. Iako postoje zaštite za utičnice, najbolje je potpuno ih učiniti nepristupačnim u prostoru u kom se deca igraju.
Vizuelna i funkcionalna pretrpanost prostora
Komoda sa televizorom, DVD plejerom, konzolama, daljinskim upravljačima i dodatnom opremom lako postaje mesto haosa. U dečijim sobama, gde je važno održati red i preglednost, to dodatno komplikuje organizaciju.
Mališani lako mogu dohvatiti i oboriti uređaje koji se nalaze na komodi, što može izazvati oštećenja, kvarove i troškove. Takođe, pretrpanost utiče na to da prostor izgleda manji, neuredniji i manje pogodan za igru.
Kada se televizor montira na zid, oslobađa se dragocen prostor na komodi ili stočiću koji može biti iskorišćen za igračke, knjige ili školsku opremu. Na taj način se prostor rasterećuje i postaje funkcionalniji za potrebe dece.
Alternativna rešenja za bezbedan raspored u dečijim sobama
Danas postoje mnoga rešenja za postavljanje televizora u dečijem okruženju koja su istovremeno funkcionalna i bezbedna. Najefikasnije među njima je svakako montiranje TV-a uz pomoć zidnih nosača (držača).

Oni omogućavaju čvrsto fiksiranje uređaja, podešavanje ugla gledanja i oslobađanje prostora. Pored toga, mnogi držači imaju sistem za sakrivanje kablova, što dodatno povećava bezbednost. Prilikom odabira modela nosača važno je uzeti u obzir veličinu i težinu televizora, kao i vrstu zida na koji se montira.
Naravno, nosači ne moraju da budu samo zidni, za stariju decu možete postaviti i plafonske. Takođe, ukoliko iz bilo kog razloga nemate TV u dečijoj sobi a imate desktop računar, postoje stoni nosači monitora. Dakle, opcije su različite a na vama je da odaberete pravo rešenje.
Saveti za roditelje u postavljanja TV-a u dečijoj sobi
Prilikom postavljanja televizora na zid, ukoliko nemate potreban alat ili to nikada ranije niste radili, dobro bi bilo da potražite pomoć i za montažu angažujete majstore. Nepravilno fiksiran uređaj može biti jednako opasan kao i onaj postavljen na komodi. Kvalitetna i pravilno izvedena ugradnja pruža dodatnu sigurnost i dugotrajnost samog nosača. Osim toga, iskusni montažeri pored adekvatnog alata koriste i odgovarajuće tiplove.
Prostor ispod televizora montiranog na zid može se kreativno iskoristiti za police sa knjigama, slagalicama ili edukativnim igračkama, čime se podstiču razvojne aktivnosti deteta. Na taj način, funkcionalnost prostora se povećava, a soba ostaje uredna i prilagođena detetovim potrebama.
Nakon što montirate nosač, povremeno ga proveravajte, jer oštećenja i labavi elementi mogu predstavljati skriveni rizik. Prevencija kroz redovne kontrole doprinosi spokoju roditelja i sigurnosti dece. Važno je i da se deci jasno stavi do znanja da televizor nije igračka, čime se razvija svest o bezbednom ponašanju u prostoru.
Da zaključimo, postavljanje televizora na komodu u prostoru gde borave deca nosi brojne bezbednosne i zdravstvene rizike. Uz pravilna rešenja, kao što su zidni nosači, prostor se može učiniti sigurnijim i funkcionalnijim. Ulaganje u bezbednost nikada nije trošak, već dugoročna zaštita vašeg deteta. Na kraju, ne zaboravite da postavite jasna vremenska ograničenja kada je reč o gledanju televizije, kako bi se očuvalo zdravlje deteta i podstakle pre svega fizičke aktivnosti.