Na šta vas asocira maslačak? Da li na dolazak lepog vremena ili na zdravlje? Sem što predstavlja cvetni tepih, lekovita svojstva maslačka su višestruka, ali nedovoljno iskorišćena.
Maslačak ima diuretska svojstva, čisti jetru, pomaže kod alergija, smanjuje holesterol. Ovo su samo neka od lekovitih svojstava maslačka a mnogo ih je.
Maslačak je trajna zeljasta biljka čiji je koren blago razgranat pod zemljom. Na površini izbijaju listovi koji su nazubljeni. Cvetna drška kod maslačka je šuplja, a cvetovi su jarko žute boje. Nakon sazrevanja cvetovi daju lagano, specifično seme bele boje. Iako maslačak raste na svim zemljištima, najviše mu odgovaraju vlažne livade. Može se naći na travnjacima i livadama, po pustim i napuštenim mestima kao i pored puteva.
Sadrži mnoštvo lekovitih materija, mnogo kalijuma, eterično ulje, inulin, vitamin C i gvožđe. Maslačak je najlakše ubrati tako što ćete ispod korena zavući nož i na taj način izvući celu biljku sa korenom, jer su svi delovi ove samonikle biljke lekoviti.
Koja su lekovita svojstva maslačka?
Maslačak je veoma delotvoran kod raznih oboljenja. Popravlja krvnu sliku, čisti organizam, ublažava reumu, pomaže kod ekcema. Takođe leči jetru i pomaže lučenje žuči i kombinuje se za plućne bolesti. Koristi se na više načina bilo da ga spravljate za jelo, kao med ili kao tinkturu. I što je najvažnije, svaki deo ove biljke je jestiv a pri tom i lekovit.
Lišće maslačka
Lišće maslačka se koristi kao salata i jednostavno je za pripremu. Po sadržaju vitamina premašuje spanać i paradajz. Možete ga kombinovati uz krompir i kuvana jaja. Ima diuretska svojstva, čisti jetru, smanjuje holesterol. Sadrži više karotena od šargarepe i predstavlja fantastičan izvor različitih minerala i vitamina.
Stabljike maslačka
Stabljke ove neverovatne biljke pročišćavaju krv i regulišu metabolizam. U narodnoj medicini se koriste protiv dijabetesa kao i za uklanjanje bradavica.
Cvetovi maslačka
Cvetovi maslačka su idealni za spravljanje sirupa, odnosno meda od maslačka. Sirup dobijen na ovaj način pomaže kod kašlja i jača krv i probavu.
Kada se bere maslačak?
Kada je u pitanju maslačak, važno je znati da se svi delovi biljke ne beru u isto vreme. Tako se listovi maslačka beru pre nego biljka počne da cveta. Cvetovi maslačka se beru u aprilu i maju, dok je koren maslačka najbolje vaditi u početkom proleća ili početkom jeseni.
Lekovita svojstva korena maslačka
U korenu maslačka ima 40% inulina. S obzirom da inulin deluje kao probiotik, on pomaže u uspostavljanju normalne crevne mikroflore. Takođe prisustvo inulina otežava stvaranje masnoće u organizmu, tako da je čaj od korena maslačka preporučljiv i za mršavljenje.
Lekoviti proizvodi maslačka
Kao što smo već rekli, maslačak je veoma lekovita biljka od koje možete praviti čaj, sok, sirup kao i med od maslačka. Mada listove maslačka možete jesti i presne kao salatu. U nastavku teksta vam donosimo neke proverene recepte pomoću kojih ćete sami moći da napravite razne proizvode od maslačka. A istovremeno ćemo pokušati da vam ukažemo na razna lekovita svojstva maslačka.
Čaj od maslačka
Možete da kupite gotov čaj, mada isto tako možete sami izvaditi koren maslačka, sušiti a potom praviti čaj. Najbolje je da koren maslačka berete u rano proleće ili ranu jesen i to tako što ćete zavući nož ispod korena i izvaditi ceo koren. Kada operete koren i očistite ga od zemlje, dolazi vreme sušenja. U zavisnosti od temperature koren maslačka se može osušiti u periodu od 3 do 14 dana. Nakon toga možete ga nesmetano koristiti još godinu dana i od njega praviti čaj. Ovaj čaj je preporučljiv u borbi protiv anemije kao i protiv upalnih procesa.
Da biste napravili čaj potrebna vam je jedna supena kašika osušenog i isitnjenog korena maslačka i 2 dl vode. Stavite koren u vodu a zatim ostavite da vri 5 minuta. Nakon toga poklopite i ostavite još 15 minuta da se prohladi a za to vreme će voda pokupiti hranljive sastojke iz korena. Nakon toga ga procedite i popijte. Maksimalna doza je 3 šolje u toku dana.
Sok od maslačka
Maslačak se vrlo često koristi za spravljanje svežeg soka. Potrebno je tek ubrane cvetove maslačka kao i koren da dobro operete a zatim sameljete. Sok koji dobijete najbolje je kombinovati sa mlekom. Dovoljne su 2 kašičice ovog soka na jednu čašu mleka. Ukoliko vam se ne dopada ukus možete zasladiti medom. Ovako napravljen napitak je delotvoran za ublažavanje stomačnih tegoba kao i za lečenje hemoroida. Da biste dobili očekivan rezultat potrebno je da ovaj napitak konzumirate 20 dana u kontinuitetu, isključivo pre doručka.
Sirup od maslačka
Sirup od maslačka je delotvoran za poboljšsanje imuniteta kao i za pročišćavanje krvnih sudova. Kako biste sami napravili sirup od maslačka u 2l vode prokuvajte 2 šoljice cvetova maslačka a zatim procedite. U to dodajte 1kg meda i sok od 2 limuna. Ovako dobijenu smesu kuvajte na tihoj vatri uz neprestano mešanje dok ne dobijete sirup, a zatim ostavite da se ohladi. Dobro ohlađen sirup čuvajte u staklenoj flaši. Kako biste videli efekat ovog sirupa na ceo organizam potrebno je da ga uzimate 2 do 3 puta u toku dana.
Med od maslačka
Med od maslačka je veoma delotvoran za detoksikaciju organizma kao i za smanjenje stresa. Kako biste sami napravili med od maslačka potrebni su vam sledeći sastojci:
- 500 cvetova maslačka
- 4 veća limuna
- 1l vode
- 5kg šećera
Dobro oprane cvetove maslačka stavite u veću posudi a zatim prelijte sa jednim litrom hladne vode. Limun isecite na kriške i potopite ga u vodu zajedno sa cvetovima. Ostavite da odstoji 24 sata a nakon toga cvetove maslačka najpre dobro izgnječite a zatim procedite. Tečnost koju dobijete ceđenjem lagano zagrevajte i postepeno dodajte šećer. Kako biste dobili željeni med, potrebno je da lagano i neprestano mešate dok ne dostigne određenu gustinu.
Ulje od maslačka
Ulje od maslačka je veoma delotvorno kada su u pitanju reumatski bolovi. U par jednostavnih koraka možete ga sami napraviti. U manju teglu stavite cvetove maslačka okvirno do polovine tegle. Zatim dodajte kvalitetno ulje preko cvetova, ali tako da tegla bude puna do vrha. Nakon toga pomešajte ovu smesu kako bi izašli mehurići. Teglu prekrijte gazom koju ćete pričvrstiti gumicom i ostavite na toplom i sunčanom mestu okvirno 15 dana. Nakon toga procedite a dobijeno ulje stavite u tamnu staklenu bočicu. Ovako dobijeno ulje čuvajte na tamnom i hladnom mestu i koristite po potrebi.
Ukoliko ste do sada na ovu biljku gledali samo kao na žute cvetove rasute poljanom, sigurni smo da ste nakon čitanja ovog teksta shvatili koja su lekovita svojstva maslačka. I što je veoma bitno, maslačak je dostupan je gotovo svuda. Mada, ukoliko ne stižete sami da pravite proizvode od maslačka, možete ih kupiti u biljnoj apoteci ili u prodavnicama zdrave hrane. Ako vam je ovaj tekst bio od koristi, podelite ga sa drugima, jer ćete možda baš vi pomoći nekome da reši neki problem koji ga dugo muči.