Početna Porodica Saveti Kako selidba u inostranstvo utiče na decu

Kako selidba u inostranstvo utiče na decu

122
0

Doneli ste odluku da započnete novi život. Planirate porodično da se preselite u drugu zemlju. Zaokupljeni ste prikupljanjem neophodne dokumentacije i pravljenjem planova za neke buduće dane.  Verovatno se smenjuju osećanja euforije i straha, što je sasvim razumljivo s obzirom na radikalne promene. Na sve postojeće okolnosti, sigurno je da brinete kako će selidba u inostranstvo uticati na vašu decu. Verujemo da vam se nameću brojna pitanja počev od toga kako odluku o preseljenju saopštiti detetu, da li je potrebno da ga uključite u ceo proces preseljenja pa do toga kako odabrati adekvatnu školu u drugoj državi. Razgovarajte sa detetom bez okolišanja. Strpljivo odgovarajte na njegova pitanja. Imajte na umu, da ga samo vi možete ohrabriti i pripremiti za novo životno poglavlje. 

Da li je selidba u inostranstvo stresna za decu? 

Da. Selidba u inostranstvo utiče na decu čak više nego što biste mogli da pretpostavite. Ali olakšavajuća okolnost je ta što vi kao roditelji imate mogućnost da efekte selidbe učinite pozitivnim. Dok vam prijatelji pomažu oko pakovanja, a profesionalna prevodilačka agencija završava sve oko dokumentacije, vi se fokusirajte na razgovor sa detetom, pripremajući ga za ono što sledi. Jedino na taj način deca će pozitivno prihvatiti promene i radovaće se svemu što dolazi. 

Pripremite dete za novo životno poglavlje  

Odluku o preseljenju u drugu državu možete saopštiti na različite načine u zavisnosti od uzrasta deteta. Vaš osnovni zadatak je da ga što bolje pripremite za novu sredinu za drugačiji život, kao i za  novi, nepoznati jezik. Ne postoje neka kruta pravila kojih bi se trebalo pridržavati. Svako dete je ličnost za sebe, a vi svakako najbolje poznajete svog mališana.Brojni  saveti za preseljenje u inostranstvo, mogu vam predstavljati samo neke smernice kako biste period pripreme učinili lakšim za celu porodicu. 

Uključite dete u celokupan proces oko selidbe

Ni slučajno nemojte čekati poslednji trenutak. Dete tretirajte kao ravnopravnog člana porodice, jer ne zaboravite da je njemu mnogo više nego vama potreban period adaptacije. Pomozite mu da se bolje upozna sa državom u koju se selite. Istražite zajedno što više zanimljivosti o njihovoj kulturi i običajima. Razgledajte predele nove države upoznajte se sa jezikom.  Pričajte o odlasku tako da to detetu izgleda kao velika i zanimljiva avantura. Ipak, nemojte previše ulepšavati stvarnost, kako dete ne bi imalo nerealna očekivanja. 

Selidba u inostranstvo kao poseban izazov za decu

Preseljenje u drugu državu predstavlja veliki izazov za celu porodicu. Imajte u vidu da će se dete naći u potpuno novom okruženju. Upoznaće nove ljude, pre nego što savlada jezik. Krenuće u novu školu, okruženo novim, nepoznatim licima. Steći će nove drugare i  formiraće  mišljenje o svetu u kome će se naći.   

Selidba u inostranstvo za dete predstavlja napuštanje svega poznatog uključujući okruženje i navike. Istovremeno, dete će se susresti sa različitim društvenim normama, uverenjima i vrednostima. Moraće da se prilagodi novoj kulturi i novom načinu života.  Za dete je to stresno. Za razliku od odraslih, dete je u fazi razvoja i sazrevanja i fizički  i mentalno. 

Zajedno i veoma pažljivo odaberite školu za dete 

Promena škole svakako utiče na akademski razvoj dece, jer postoje razlike u obrazovanju naših i škola u inostranstvu. Osim drugačijih planova i programa u zavisnosti od zemlje u koju se selite, postoje i drugačije nastavne metode kao i različiti zahtevi. 

Ovo će možda u početku zbuniti dete što će rezultirati slabijim uspehom, ali ne smete dozvoliti da se ni ono, a ni vi obeshrabrite. Dete će takođe morati iznova da se dokazuje kako bi steklo dobru reputaciju kako među nastavnicima, tako i među vršnjacima. Oprezno i pažljivo birajte školu u koju ćete ga upisati. Savet je da odaberete ustanovu koja ima motivišuće i prijateljsko okruženje. Obratite pažnju na bezbednost, discipline kao i na međusobni odnos između nastavnika i učenika. 

Preporuka je da zajedno sa detetom posetite školu pre nego  što počne nastava. Upoznajte nastavno osoblje, predočite im situaciju I zamolite ih za razumevanje I pomoć. 

Najvažnije od svega je da ohrabrite dete  

Sasvim je sigurno da imate dozu straha zbog odlaska u nepoznato. Ali, ne zaboravite da su dečji strahovi možda čak i veći od vaših. Deca, čak i kada ne pokazuju imaju strah od neprihvatanja, od ignorisanja. To neretko može rezultirati njihovom nespremnošću da pohađaju školu i da uče. Razgovarajte sa njima. Ohrabrite ih i pomozite im da nađu adekvatno rešenje. 

Ne zaboravite da ipak nova sredina predstavlja novu šansu i novi početak. Neka vam to bude porodični moto.

OSTAVITE ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here