Kao što je svima poznato, mlečni zubi su privremeni i menjaju se trajnim zubima oko šeste godine života dece. Iako se menjaju, to ne znači da ne treba voditi računa o njima. Prva postava zuba je jako važna za razvoj čeljusti, pravilno žvakanje i razvoj govora. Higijena usne duplje treba da se sprovodi od rođenja deteta, a kako niču prvi zubi, treba uključiti četkicu u svakodnevnu dečiju rutinu. U redovima koji slede okrićete sve što niste znali o mlečnim zubima, kada niču, kada se menjaju, koje su najčešće bolesti i kako čuvati njihovo zdravlje.
Kada niču mlečni zubi
Prvi mlečni zubi najčešće niču oko šestog meseca života, ali se nije neobično ni da se ovaj process desi pre i posle ovog perioda. Neka deca dobiju prve zube već u trećem mesecu, dok drugima tek počinju da niču oko prve godine života. Prvi zubići su u najvećem broju sliučajeva donje jedinice, a drugi gornji sekutići. Poslednje rastu petice i to uglavnom između druge i treće godine. Ukupan broj mlečnih zuba treba da bude 20.
Ukoliko primetite bilo kakve nepravilnosti u rastu zubića, obratite se dečjem stomatologu.
Šta se dešava ako beba ima natalne zube
Da li ste nekad čuli za pojam “natalni zubi”? To su zubi koje dete ima već na rođenju ili se pojavljuju u prvih 30 dana nakon rođenja. U pitanju je retka pojava, javlja se kod otprilike jednog na 2.000 do 3.000 novorođenčadi. Uzrok nastanka ovih zuba nije u potpunosti poznat, ali naučnici pretpostavljaju da je problem u genetici ili hormonskim faktorima. Pošto nisu stabilno fiksirani, postoji rizik da završe u disajnim putevima bebe. Osim toga, natalni zubi mogu ometati pravilan razvoj desni i kasnije mlečnih zuba. Preporučuje se da potražite savet stomatologa ili pedijatra koji će vam reći da li će se razvoj pratiti ili će se zubi vaditi. Ukoliko nemate izabranog zubara, raspitajte se koje stomatološke ordinacije u vašem gradu su specijalizovane za rad sa decom.
Kada se mlečni zubi menjaju
Mlečni zubi počinju da se menjaju trajnim zubima oko šeste godine. I tu postoje odstupanja. Naime, što kasnije deci izrastu mlečni zubi, to će se kasnije i menjati trajnim. Proces obično traje do dvanaeste godine. Prvi zubi koji obično ispadaju su donji centralni sekutići, a zamena ide prema obrascu prema kojem su i nicali.
Sve što niste znali o mlečnim zubima – bolesti
Mlečni zubi su osetljiviji od trajnih zuba jer imaju tanji sloj gleđi, što ih čini sklonijim raznim oboljenjima. Međutim, kao i kod trajnih zuba, bolest koja je najdominantnija je karijes. On se može pojaviti poprilično brzo nakon nicanja prvih zuba, ako dete unosi previše šećera, ne održava redovno higijenu usne duplje i uzima flašicu noću nakon pranja zuba. Ukoliko se karijes ne leči na vreme, može dovesti do infekcija i apscesa. Ove infekcije mogu biti bolne i zahtevaju hitnu stomatološku intervenciju.
Flouroza je stanje za koje je karakterističan prekomerni unos fluora, a ispoljava se kroz bele mrlje na zubima. Iako fluoroza nije opasna po zdravlje, može uticati na estetski izgled zuba.
Ukoliko zubna gleđ nije dovoljno razvijena, zubi su osetljiviji i više skloni propadanju. Ovaj problem naziva se hipoplazija gleđi.
Sve što niste znali o mlečnim zubima – zanimljive činjenice
Evo nekoliko zanimljivih činjenica o prvim zubima:
- Mlečni zubi imaju tanju gleđ od trajnih, što znači da su više podložni karijesu.
- Genetika igra izuzetnu ulogu na stanje zuba kod dece. Na primer, ako su roditelji imali rane ili kasne promene zuba, velika je verovatnoća da će se i njihovoj deci ista stvar dešavati.
- Matične ćelije iz mlečnih zuba imaju potencijal da se koriste u lečenju određenih bolesti u budućnosti, zato roditelji sve više čuvaju mlečne zube svoje dece
- U mnogim kulturama, i našoj između ostalog, postoji priča o Zubić vili koja dolazi po mlečni zub i ostavlja poklon detetu.
Kako čuvati zdravlje mlečnih zuba
Za očuvanje zdravlja mlečnih zuba najvažniji su dobra informisanost i redovna higijena. Preporučuje se pranje zuba dva puta dnevno, korišćenje dečjih pasta sa fluorom u odgovarajućim količinama i redovne posete stomatologu. Takođe, ograničavanje unosa slatkiša i zaslađenih napitaka može značajno smanjiti rizik od karijesa.
Stomatolozi preporučuju upotrebu električne četkice, jer na taj način lakše možete oprati detetu zube. Pasta koja se najčešće preporučuje, naročito za decu do šest godina je Elmax, koja se može kupiti u svim većim drogerijama i apotekama.
Iako su privremeni, mlečni zubi igraju vitalnu ulogu u razvoju svakog deteta. Pravilna nega, redovne kontrole i informisanost roditelja o specifičnostima mlečnih zuba mogu pomoći u očuvanju oralnog zdravlja i osigurati pravilan rast trajnih zuba.