Održavati dom čistim, to je mnogo više od estetike. Uredan dom je ključni aspekt održavanja prijatnog životnog prostora. Uvek čist i sređen stan preduslov je za bolji san, povećanu produktivnost i uopšte mentalno blagostanje svih ukućana – od bebe do odraslih.
Znamo kako nekad može da nas umori i sama pomisao na kućne poslove. Međutim, ako podelimo ovaj veliki “projekat” na svakodnevne radove, sesije dubinskog čišćenja i organizujemo sedmično i mesečno pospremanje, s lakoćom možemo održavati kuću i učiniti je komfornim i zdravim okruženjem za svoje najmilije. Pročitajte kako da razvijete praktičan raspored čišćenja, držite se pozitivnih navika i uživate u svom domu.
Kreirajte raspored čišćenja
Dobro planiran raspored čišćenja može učiniti održavanje uredne i organizovane kuće mnogo jednostavnijim. Da biste kreirali sopstveni raspored čišćenja, počnite od dnevnih zadataka i onih uobičajenih poslova koje treba obaviti.
Najpre, pametno je podeliti zadatke u kategorije – šta treba da se uredi svakog dana, šta jednom nedeljno, a šta jednom mesečno. Primera radi, svakodnevni zadaci mogu biti pranje sudova, brisanje kuhinjskih površina i uklanjanje smeća. Na sedmičnom nivou se usisava, briše pražina, riba kupatilo, dok su mesečni zadaci pranje prozora, detaljnije čišćenje frižidera i slično.
Kada napravite listu zadataka, odredite konkretne dane za njihovo obavljanje. Tako možete ostati organizovani i osigurati da se svaki posao obavi brzo. Ponedeljak može biti, na primer, dan za usisavanje, utorak za čišćenje kupatila i tako dalje.
Konačno, prilagodite raspored čišćenja tako da odgovara vašem životnom stilu i željama. Neki ljudi više vole da svakog dana čiste pomalo, dok će drugi izabrati da u jednom danu u sedmici obave sve svoje nedeljne poslove. Naravno, pazite da ostanete realni kada pravite raspored. Ako se preopteretite gomilom zadataka, to može dovesti do sagorevanja i nepotpune rutine čišćenja. Umesto toga, planirajte pametno i uključite i decu – postoje mnogi kućni poslovi koje mališani mogu obavljati u najranijem uzrastu.
Dnevni zadaci čišćenja
Održavanje čiste kuće može biti mnogo lakše ako u svoju rutinu uključite svakodnevne zadatke čišćenja. Održavaćete svoj dom urednim i organizovanim uz minimalan napor tako što ćete se baviti malim svakodnevnim poslovima.
Pospremanje kreveta svakog jutra je jednostavan način da spavaća soba izgleda čisto i organizovano. Uredno postavljen krevet može napraviti veliku razliku u ukupnom izgledu vaše sobe. Osim toga, potrebno je samo nekoliko minuta i postavlja produktivan ton za dan.
Pranje posuđa je još jedan neophodan zadatak svakodnevnog čišćenja. Izbegavajte da se prljavo posuđe gomila u sudoperi, jer ne samo da je neugledno, već može da privuče neželjene štetočine. Umesto toga, perite sudove čim završite sa obrokom (ili pripremom obroka) ili ih isperite pre nego što ih stavite u mašinu za pranje sudova. Pobrinite se da odmah ispraznite mašinu za pranje sudova kada se ciklus završi kako bi bila spremna za ponovno punjenje sa sledećim kompletom prljavog posuđa.
Svakodnevno čišćenje takođe uključuje brisanje radnih ploča, posebno u kuhinji, gde se mogu zadržati tragovi prosute tečnosti i ostaci hrane. Koristite krpu i univerzalno sredstvo za čišćenje da biste brzo uklonili nered. Redovno brisanje površina sprečava nakupljanje prljavštine i održava vašu kuhinju čistom i privlačnom.
Čišćenje dnevne sobe u kojoj najviše boravite preko dana je od vitalnog značaja za održavanje urednog izgleda. Naučite da čistite “u hodu” i obavite poslednji pregled po kući pre spavanja. Usredsredite se na pospremanje nagomilanog nereda tokom dana, poput cipela, torbi ili jakni ostavljenih blizu ulaza.
Na kraju, odvojite nekoliko minuta svakog dana da pometete ili usisate svoje podove. Na ovaj način, uklonićete prljavštinu i sprečiti da se širi po celom domu. Rezultat – čistije i udobnije životno okruženje.
Dubinsko čišćenje
Temeljno dubinsko čišćenje vaše kuće može učiniti vaš životni prostor udobnijim i prijatnijim. Koristite prave alate i tehnike da biste osigurali najbolje rezultate. Evo nekoliko koraka koji će vam pomoći u procesu.
Pre nego što počnete, sakupite osnovni pribor za čišćenje kao što su metla, krpa, četka za ribanje i proizvodi za čišćenje. Uverite se da imate sve pri ruci da proces bude što efikasniji.
Počnite tako što ćete očistiti svaku sobu. Uklonite sve što je nepotrebno i i organizujte svoje stvari. Ovo će vam omogućiti efikasnije čišćenje i pristup svakom uglu sobe. Koristite usisivač da uklonite prašinu i prljavštinu sa podova kako biste mogli da ih detaljno oribate i obrišete.
Četka za ribanje sa mekanim vlaknima može biti koristan asistent u uklanjanju i onih tvrdokornih prljavština. Uz odgovarajuća sredstva i dovoljno jak pritisak, očistićete fleke bez oštećenja površine.
Ne zaboravite da očistite i druge delove vašeg doma, poput radnih ploča, prozora i ogledala. Što se tiče detaljnog čišćenja nameštaja, jednom ili dvaput godišnje, možete poveriti profesionalcima da operu kauč, garnituru, krevete i tapacirane stolice i slično. Uz napredne tehnologije i bezbedna sredstva za čišćenje rešićete se svih fleka i pritom dobiti nameštaj bez grinja i prljavština. Ako želite garanciju za čist dom, brzo i efikasno pranje i sušenje, možete pozvati dubinsko čišćenje u Beogradu Skviki. Obratite se servisu koji koristi hemikalije bezbedne za decu, tako da ste u svakom pogledu mirni.
Saveti za održavanje čistog i urednog doma
Jednom kad uspostavite raspored čišćenja i uključite i dubinsko pranje i detaljno sređivanje u svoj plan, izvesno je da ćete očistiti svoj stan. No, pravi izazov je održati urednost i čistoću doma. Stoga predlažemo još nekoliko korisnih saveta koji vam u tome mogu pomoći.
Uspostavite rutine
Kada odredite određene dane u nedelji za zadatke kao što su pranje veša, usisavanje i brisanje prašine, držite se tog rasporeda dosledno. Neka postane rutina u porodici, jer ćete na ovaj način mnogo lakše održavati red i čistoću.
Primenite pravilo „jedan unutra, jedan van“
Za svaki novi predmet koji kupite za domaćinstvo, uklonite staru imovinu. Primera radi, ako unesete novu posteljinu ili neki kuhinjski pribor, pametno je da onaj najstariji komad izbacite. Ovo pravilo pomaže da se smanji nered i održi ravnoteža u prostoru. Uostalom, nema svrhe gomilati stvari koje čak i ne koristite.
Podelite velike zadatke na manje
Podelite veće zadatke čišćenja na manje korake kojima se lakše upravlja. Bavite se jednom po jednom prostorijom, osiguravajući da očistite i efikasno organizujete svaku oblast pre nego što pređete na sledeću.
Boljoj organizaciji pomaže ako koristite kontrolne liste. Tako “čekiranjem” obavljenih zadataka stičete uvid šta je sve urađeno, koji su sledeći koraci i kako da ostanete na pravom putu, ne gubeći dragoceno vreme. Nemojte odlagati čišćenje. Kao eksperiment – podesite tajmer za ribanje kupatila, sređivanje ormara i peglanje. Iznenadićete se kad shvatite koliko vam je zapravo malo vremena potrebno za čišćenje sobe kada uđete u rutinu redovnog čišćenja.
Jednostavno raščistite
Od suštinskog je značaja da naučite kako da očistite i rešite se stvari. U većini slučajeva, kuće nisu prljave, već jednostavno – pretrpane. Važno je da razumemo da čist dom nije samo čišćenje i brisanje, već upravo to – čist prostor bez previše stvari. Jednom nedeljno prođite kroz svaku prostoriju i uklonite sve ono što ne koristite i što vam više ne služi. Da li ćete donirati, prodati ili baciti – sasvim je svejedno, sve dok se oslobodite viška uređaja, nameštaja, odeće…
Isprobajte minimalizam i jednostavan život
Kada učimo da živimo za važna iskustva, a ne za stvari, to nam takođe pomaže da održimo čist i organizovan dom. Ukoliko se posvetimo tome da u dnevni ritam uključimo nekoliko duhovnih praksi kao što su meditacija, pozitivne afirmacije, molitva – možemo primetiti veliku razliku. Minimalizam kao stil života je dobra ideja.
Na kraju, uvek treba imati na umu, dobro je dovoljno dobro. Nije nam potreban savršen dom ba bismo se u njemu osećali udobno i mirno. Da, želimo da ugostimo iznenadne goste bez osećaja stida zbog nereda, ali isto tako ne moramo da čistimo sve svakog dana. Čak i ako se nešto zaboravi ili jednostavno preskoči, možemo uraditi sledeći put. Samo smireno, uz održavanje dobre rutine blagovremeno će svi kućni poslovi biti završeni, a dom biti uvek uredan.